Czasami zdarza się tak w życiu, że spotyka nas tak wielkie nieszczęście, że uzyskujemy status osoby niepełnosprawnej. Jest to z pewnością bardzo smutne dla takiej osoby, jako że nie będzie ona w stanie wieść dotychczasowego swojego życia, a czasami nawet zostaje wyeliminowana z prowadzenia swoich dotychczasowych zawodów lub sportów.
Lecz na szczęście lekarze opracowują sprzęt dla niepełnosprawnych, który ma na celu przywrócenie sprawności wszelkim poszkodowanym w wypadkach czy z wrodzonymi wadami. Głównie chodzi tu o przywrócenie zdolności ruchowej osobom na wózkach inwalidzkich albo zdolności do widzenia w przypadku osób niewidomych. W jaki sposób to robią? Przed olimpiadą w Chinach było głośno o pewnym lekkoatlecie w bieganiu na krótkie dystanse z RPA. Miał on wyjątkowo dobre wyniki i planował nawet pobić rekord świata w biegu na 100 metrów. Cały myk w tym, że nie posiadał nóg. Lecz nie przeszkodziło mu to w realizowaniu swoich planów. Sprzęt dla niepełnosprawnych w jego zastosowaniu polegał na przygotowaniu specjalnych protez opierających się na popularnym gadżecie zwanym sprężynami kangura.
Tego rodzaju sprzęt ma na celu zwiększenie wydajności skakania i biegania poprzez przyczepienie do nóg osoby dorosłej dwóch wygiętych w łuk listew z materiałów kompozytowych. Stawanie na takich miniaturowych szczudłach pozwalało na uzyskanie większej sprężystości, a przez to wykonywanie dłuższych i mniej męczących skoków. Wspomniany mieszkaniec RPA miał właśnie na udach taki sprzęt dla niepełnosprawnych. Dzięki temu był w stanie konkurować z najlepszymi biegaczami, jako że posiadał sztuczne nogi. Jednak nie został dopuszczony do udziału w olimpiadzie, gdyż jury stwierdziło, że byłoby to nieuczciwe wobec innych sportowców. W końcu miał on o kilka kilogramów mniej z powodu braku nóg, a jego sprzęt dla niepełnosprawnych nie męczył się tak, jak łydki innych lekkoatletów. Niemniej historia ta ukazuje, że jest możliwe pokonywanie swoich ograniczeń, jeśli tylko jesteśmy zdeterminowani. Naukowcy, inżynierowie i lekarze na pewno pomogą w tym.