Często zadawane pytania

Często zadawane pytania odnośnie UltraEver Dry:

1.    Jak działa ULTRA-EVER DRY ?
Ultra-Ever Dry to impregnat składający się z dwóch warstw (Top i Bottom). Warstwa podkładu (Bottom coat) przywiera do większości powierzchni i tworzy powłokę, do której można podczepić warstwę górną (Top coat). Razem obie warstwy tworzą wyjątkową nanoarchitekturę, która sprawia, że nawet kropla woda w bardzo niewielkim stopniu dotyka warstwę podkładu i dzięki temu praktycznie nigdy nie ma styku z pokrytą powierzchnią.

2.    Co oznacza stwierdzenie Super-hydrofobiczny oraz olejofobiczny?
Ultra Ever Dry sprawia, że „kąt kontaktu” na powietrzu cieczy z powierzchnią wynosi 160-175 stopni. Znane środku do szyb samochodowych posiadają ok. 110 stopni i są tylko hydrofobiczne. Dzięki tak dużemu kątowi Ultra Ever Dry zapewnia powierzchni właściwości samoczyszczące. Stwierdzenie olejofobiczny oznacza, że UEDry będzie odpychał wiele, lecz nie wszystkie oleje.  W wielu przypadkach trzeba zrobić test, aby zobaczyć czy UED będzie odpychał oleje, na których odpychaniu nam zależy.

3.    Jak długo utrzyma się Ultra Ever Dry?
Głównym czynnikiem skracającym żywotność naszego impregnatu jest promieniowanie UV. W warunkach zewnętrznych warstwa powinna wytrzymać ok. 12 miesięcy. W większości wypadków po tym czasie i tak wystarczy odnowić tylko warstwę górną (Top coat). Zatem długofalowo zmniejsza to dodatkowo koszty. W standardowych warunkach wewnętrznych oraz w miejscach zakrytych przed słońcem UED powinien wytrwać dłużej niż rok. Dodatkowym czynnikiem skracającym trwałość warstw jest wystawiennictwo na czynniki ścierające. W warunkach bez dostępu promieni słonecznych oraz podatności na ścieranie UED powinien utrzymać się latami.

4.    Jaki jest roboczy zakres temperatur Ultra-Ever Dry?
Roboczy zakres temperatur UED mieści się w przedziale od -34°C do 149°C. Pokrywanie powierzchni powinno się odbywać w temperaturach od 10°C do 32°C.

5.    Jakie materiały można pokryć UltraEverDry?
Praktycznie każdy materiał może zostać pokryty UED. Może to być stal, aluminium, inne różne metale, plastik, skóra, drewno, beton itp.  Impregnat będzie trzymał się również smukłych powierzchni. Przed aplikacją zaleca się wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni na tych samych zasadach, co przed malowaniem farbą. Należy pamiętać, że UED nie jest całkowicie przezroczystą formułą i pozostawia białawy osad. Nie zaleca się stosować UED na akrylach ze względu na ich wewnętrzną zawartość rozpuszczalników.

6.    Jak bardzo Ultra Ever-Dry jest odporny na czynniki ścierające?
UED jest wyraźnie bardziej odporny na ścieranie niż jakiekolwiek inne tego typu impregnaty. Odnosi on  wynik 30 cykli przy kole CS-10 i wartości 1000g, zanim krople przestaną spływać przy nachyleniu 5 stopni,  podczas testu na Taber Abraser . Najlepiej sporządzić testy w miejscu podatnym na ścieranie. Jeśli na skutek ciągłego tarcia warstwa zejdzie to zawsze można ją odnowić.

7.    Czy impregnat zadziała jeśli zostanie starta górna warstwa?
W wielu sytuacjach utraci swoją superhydrofobiczność, ale wciąż pozostałość warstwy podkładu (Bottom) utrzyma ochronę powierzchni przed wilgocią, zlodowaceniem i korozją.

8.    Jaki kolor ma impregnat UED?
Standardowy kolor Ultra Ever Dry to przezroczysty biały. Cały czas trwają prace nad całkowicie przezroczystą formułą. Najlepiej sprawdzić wygląd na mniejszej powierzchni czy odpowiada nam estetycznie.

9.    Jaką powierzchnię pokrywa jeden galon?
Jeden galon amerykański (3,8L) pokrywa około 23 m2 przy grubości warstwy 13 mikronów.

10.    Jak długo schnie Ultra Ever Dry?
Warstwa podkładu (bottom coat) powinna schnąć ok. 30-60 minut. Opalarka lub suszarka może skrócić okres schnięcia.
Warstwa górna (top coat) już po 15-30 minutach schnięcia zapewni właściwości superhydrofobiczne. Natomiast dla wydłużenia żywotności warstwy najlepiej pozostawić ją do schnięcia na całą noc.

11.    Jaki jest okres ważności i w jakiej temperaturze należy przechowywać Ultra Ever Dry?
Okres ważności produktu to dwa lata od produkcji środka. Produkt najlepiej przechowywać w temperaturze między 4°C, a 40°C.

12.    Czy promieniowanie UV ma wpływ na UED?

Tak, promieniowanie skraca okres trwałości warstw. Tworzone są nowe formuły, która zmniejszają wpływ tego promieniowania.

13.    Jaką odporność chemiczną ma Ultra Ever Dry?
Generalnie jest odporny na dużą ilość chemikaliów, wliczając w to kwasy i zasady oparte na wodzie. Jeśli chodzi o oleiste ciecze to na wiele UED zadziała dobrze, jednak należy sprawdzać różne przypadki indywidualnie. UED nie zadziała w kontakcie z rozpuszczalnikami.
14.    Jakie znane chemikalia wpływają na UED?
Mydło i detergenty osłabią działanie impregnatu. Kiedy uda nam się ich pozbyć przemywając powierzchnię wodą pod niskim ciśnieniem to właściwości superhydrofobiczne powrócą. Alkohole i rozpuszczalniki mogą usunąć warstwę impregnatu.

15.    Jak Ultra Ever Dry działa w kontakcie z kwasami i zasadami?
Silne kwasy i zasady na ogół nie stanowią problemu dla UED. Testy zostały przeprowadzone między innymi z kwasem siarkowym,  solnym czy fosforowym i wyniki były bardzo korzystne dla UED. Również odnotowano dobre wyniki w kontakcie ze żrącymi i pewnymi wybielaczami.

16.    Czy Ultra Ever Dry pomaga na korozję?
Tak, UED bardzo dobrze chroni powierzchnię przed korozją i rdzą. W celu zwiększenia żywotności produktów można nałożyć troszkę grubszą warstwę dolną (Bottom coat). Aplikacja UED na już istniejących warstwach pokrytych farbą, bądź poliuretanem zwiększy również żywotność tamtych warstw.

17.    Jak nakładany jest Ultra Ever Dry?
UED nakładamy natryskowo używając metody sprayowania. Najlepiej użyć kompresora i pistoletu malarskiego. Najlepsze ciśnienie podczas nakładania to 25 PSI (1,72 bara).

18.    Czy UED przewodzi prąd?
UED nie przewodzi prądu. Można go bezpiecznie stosować na elektronice, przyciskach, elektrycznych silnikach itp.

19.    Jaki wpływ ma Ultra Ever Dry na przepływ powietrza przez powierzchnię?
Wpływ na przepływ powietrza zależy od podłoża. Na niektórych powierzchniach UED będzie skutecznie blokował płyny i umożliwiał przenikanie powietrza. Jeżeli warstwa dolna (Bottom) zostanie nałożona za grubo to może to wyraźnie zmniejszyć przepływ powietrza.

20.    Czy po wyschnięciu UED jest łatwopalne?
Po wyschnięciu i ulotnieniu acetonu z formy płynnej UED warstwa jest tak cienka (ok. 25 micronów), że nie powinna mieć wpływu na zapłon powierzchni. Doradza się test jeśli łatwopalność ma spore znaczenie dla aplikacji.

21.    Czy Ultra Ever Dry zostanie zmyty w praniu?
Tak, po kilku solidnych praniach impregnat straci swoje właściwości.

22.    Czy można używać UED w miejscu , które jest pod powierzchnią cieczy?
Jak najbardziej, jednak trwałość i skuteczność zależy od rodzaju cieczy, głębokości zanurzenia oraz rodzaju aplikacji. Pokryliśmy stal UltraEver Dry i umieściliśmy ją w morskiej wodzie na 30 dni na głębokości około 30 cm i nie wystąpiły żadne ślady korozji. Przy długim braku dostępu do powietrza warstwa górna może stracić swoje właściwości jednak podkład wciąż będzie chronił przed rdzą. Nałożenie grubszej warstwy podkładu (bottom) wydłuży długotrwałość warstwy ochronnej.

23.    Czy można stosować Ultra-Ever Dry wewnątrz rur z cały czas płynącą wodą?
Można, ale nie jest to zalecana aplikacja. Jeżeli woda jest pod dużym ciśnieniem może ona zetrzeć warstwę ochronną.  Natomiast jeśli woda płynie rurami co jakiś czas i bez dużego ciśnienia to jak najbardziej można zastosować UED do ochrony rur przed korozją i kapaniem.

24.    Czasem pozostają na moich rękach białawe ślady. Dlaczego?
Białawe ślady to w wielu wypadkach nadmiar warstwy. Jednak należy również uważać, gdyż naturalne oleje z ludzkiej skóry mogą przy wielokrotnym kontakcie osłabić skuteczność warstwy.

25.    Jaka jest polityka zwrotów produktu Ultra Ever Dry?
UED ze względu na swój sposób aplikacji nie podlega zwrotowi.

26.    Czy Ultra Ever Dry ochroni powierzchnię przed kumulacją kurzu i pyłów?
Jeśli dana powierzchnia ma dostęp do wilgoci lub wody to jak najbardziej zostanie przemyta z pyłów i kurzu. Generalnie wszystkie powierzchnie pokryte UED bardzo łatwo jest umyć wodą, którą wystarczy przelać powierzchnię. Najlepiej stosować wodę o niewysokim ciśnieniu.

27.    Czy składniki UED są toksyczne?
Wszystkie składniki nie stanowią zagrożenia.

28.    Czy mogę użyć Ultra Ever Dry na samochodzie?
Można używać na samochodzie, ale należy pamiętać, że UED nie jest przezroczysty. Dlatego należy sprawdzić czy efekt estetyczny na lakierze jest zadowalający oraz należy pamiętać, że nie wolno używać UED na szybach ze względu na wyraźne pogorszenie przezroczystości. UED bardzo dobrze nadaje się do konserwacji podwozia silnika i innej maszynerii. Jest również bardzo dobrym wyborem na ciężarówki przemysłowe lub motory.

29.    Czy Ultra Ever Dry zadziała na graffiti?
Jeżeli farba użyta do stworzenia graffiti jest farbą olejną to UED nie zadziała dobrze w takim wypadku. Natomiast bardzo dobrze zadziała na farby wodne.

Sortuj wg.
pixel