Rate this post

Oparzenie słoneczne to bardzo częsta dolegliwość w okresie letnim,dlatego warto coś wiedzieć na ten temat. W tym wpisie dowiesz się jak łagodzić objawy oparzeń słonecznych.
Okres letniej kanikuły nierozłącznie związany jest z słońcem. Większość z nas chętnie poddaje się jego działaniu, które przy rozsądnym i umiarkowanym korzystaniu, ma zbawienne działanie na nasze samopoczucie, skórę i kości. Promienie słoneczne dostarczają nam niezbędnej dawki witaminy D, stymulują tworzenie czerwonych i białych ciałek krwi, poprawiają gospodarkę hormonalną organizmu, mają duży wpływ na naszą energię witalną, poprawiają jakość snu i wreszcie, słoneczne ciepło ma zbawienny wpływ na zmniejszenie bólu w chorobach reumatycznych.
Oparzenia słoneczne bywają grożne ,co robić jak je łagodzić

Ostrożnie, będzie bolało.
Wydaje się więc, że słońce to fantastyczny środek na wiele bolączek i w dodatku darmowy, nic bardziej mylnego, bez odpowiednich hamulców, czyli umiaru i rozsądku, może nam przysporzyć wiele kłopotów i bólu. Wystawianie swojego ciała na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych, może doprowadzić do oparzeń słonecznych i udarów, konsekwencje tego mogą być tragiczne.

Skóra czarna jak heban.
Stało się, poleżeliśmy sobie na słońcu cały dzień bez żadnych zabezpieczeń i teraz nasza skóra przypomina czerwony kawałek krwistej pieczeni z grilla, co robić?

Na oparzenia kremy, jednak to nie wszystko.
Dzisiaj mamy bardzo łatwy dostęp do szerokiej gamy różnorodnych kremów i maści, które w zależności od jakości i klasy filtrów, mają zapewnić nam ochronę przed oddziaływaniem promieni ultrafioletowych zawartych w słońcu, jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepszej klasy kremy nie zapewnią nam całkowitego bezpieczeństwa, rozsądek i umiar, to jednak podstawa.

Ciepło-zimno, domowe sposoby łagodzenia skutków poparzeń słonecznych

Poniżej przedstawiam domowe sposoby łagodzenia skutków swojej lekkomyślności.

Zimne okłady. Namoczyć ręcznik w zimnej wodzie i przykładać na oparzone miejsca. Nie zaleca się przykładanie lodu. Można dodać trochę łagodzącego środka w postaci sody oczyszczonej lub płatków owsianych. Przy oparzeniach większej powierzchni ciała dobrym sposobem będzie zimny prysznic, lub zanurzanie w wannie z zimną wodą. Nie należy używać mydeł, które mogą dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę.

Sok z Aloesu.
Jego konsystencja przypominająca galaretkę, może nie wygląda zachęcająco, ale jest skutecznym środkiem, który usuwa pieczenie i zaczerwienienie z oparzenia. Aloes jest szczególnie skuteczny, gdy użyjemy go natychmiast po oparzeniu.

Pić !
Przy oparzeniu słonecznym może dojść do niebezpiecznego odwodnienia organizmu, dlatego zaleca się picie dużej ilości płynów, dużo więcej, niż to wymaga z normalnego zapotrzebowania. Wskazane są wody mineralne, szczególnie niegazowane i soki.

Maść.
Jednym ze sposobów łagodzenia bólu, jest też użycie na miejsca zmienione, maści, kremów, czyli środków znieczulających powierzchniowo, które zawierają w swoim składzie lidokainę. Jednak
w tym przypadku ze względu na możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowej należy przetestować działanie środka na niewielkiej powierzchni ciała. W przypadku uczulenia, można zastosować krem z hydrokortyzonem o zawartości 0,5 lub 1 procent kortyzonu

Ból!
Jeśli ból oparzeniowy staje się nie do zniesienia, można zażyć środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, aspiryna i ibuprofen.

Kiedy do lekarza?

Nasze ciało pokrywają pęcherze, mamy gorączkę i dreszcze.
Pęcherze pękają, groźba zakażenia.
Nasz stan po 24 godzinach znacznie się pogorszył, ból i swędzenie jeszcze bardziej się nasilają..
Mimo stosowania środków łagodzących czujemy się jak przy grypie, brak apetytu, osłabienie, brak łaknienia.