Neutrofile (NEUT, NEU)
Neutrofile należą do grupy krwinek białych, granulocytów obojętnochłonnych, komórek układu odpornościowego i pełnią w organizmie bardzo ważną rolę, bowiem mają za zadanie ochraniać przed drobnoustrojami np. bakteriami. Bardzo szybko zaczynają reagować , kiedy tylko w organizmie zaczyna się dziać coś niepokojącego.
Prawidłowy poziom neutrofili.
Norma dla neutrofili to około 60- 70 % objętości wszystkich białych krwinek we krwi.
Badanie, w którym oznacza się poziom tych komórek we krwi trzeba wykonywać na czczo. W innym wypadku wynik może być zafałszowany. Niektóre leki oraz przebyta żółtaczka także mogą wpłynąć na to, ze wynik nie będzie miarodajny.
Neutrofile powyżej normy.
Jeżeli wartość neutrofili wzrasta powyżej normy, może to świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, albo trwającej infekcji. Przyczyną mogą być też krwotoki, podagra, mocznica a także zatrucie lekarstwami czy innymi substancjami chemicznymi. Wynik powyżej normy wskazuje też na możliwość choroby wirusowej czy też reumatoidalnego zapalenia stawów.
Neutrofile poniżej poziomu.
Kiedy poziom neutrofili we krwi jest zbyt niski należy podejrzewać neutropenię lub leukopenię, czy zakaźną chorobę wątroby. Może to oznaczać, też że organizm zaatakowały bakterie chorobotwórcze. Należy ponadto sprawdzić, czy pacjent nie ma nadczynności tarczycy, nie zatruł się lekami, nie ma białaczki czy niedokrwistości. Także przebyta chemioterapia i radioterapia może wpływać na wynik i obniżać go. Podobnie dzieje się podczas chorób pasożytniczych.