Wartość MCV oznacza to, jaka jest objętość erytrocytu. Mierzy i podaje się ją w jednostce zwanej femtolitrem. Dzięki temu dowiadujemy się, czy wielkość krwinki czerwonej jest w normie czy też poniżej lub powyżej normy.
Norma MCV wynosi zarówno u kobiet jak i mężczyzn od 80 do 95 fl.
MCV poniżej normy.
Dzięki analizie MCV i wyniku wskazującym na wartość poniżej normy można zdiagnozować niedokrwistość mikrocytarną, w której krwinka czerwona jest mniejsza niż na to wskazuje norma, której to z kolei przyczyną może być niedobór żelaza związany ze zbyt małą podażą tego pierwiastka i jednocześnie jego zapotrzebowaniem ze względu na wiek, płeć czy też np. ciążę. Przyczyną anemii mikrocytarnej może też być krwawienie z przewodu pokarmowego, narządów rozrodczych czy dróg moczowych, co jest już znacznie poważniejsze niż sam niedobór żelaza wynikający ze złej diety. Zanim lekarz zdecyduje się na podawanie preparatów żelaza powinien wyeliminować wiec znacznie poważniejsze przyczyny zbyt małej wartości MCV.
MCV powyżej normy.
Z kolei zwiększenie wartości MCV może być spowodowane chorobami wątroby, niedoczynnością tarczycy oraz nadużywaniem alkoholu. Znaczny wzrost objętości krwinki może być powiązany z niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12.
Oczywiście niedokrwistość może także występować w skojarzeniu z prawidłową objętością krwinki czerwonej. Dzieje się tak najczęściej w przypadku przewlekłych chorób czy nowotworów.